'Ten Kokusu' üzerine bir Söyleşi:
WOMENIST

 

 

TEN KOKUSU
Ercan Akbay

GALA
Aralık 2011 1. Basım
Ocak 2012 2. Basım
420 Sayfa

Üst burnun içindeki iki küçük çıkıntıdan oluşan ve insanoğlunun evrimleşme sürecinde kaybolduğu ya da işlevsizleştiği varsayılan ilginç bir organ olan VNO, bir zamanlar, adına ‘feromon’ denen ‘uzaklara iletilebilir’ hormonları algılamaya yaramaktaydı.
Pek çok hayvan türünün temel iletişim sensoru olan bu altıncı duyu organının kimi insanlarda aktif olduğu ve feromonlarla yapılan bu sessiz iletişimin bu insanlar tarafından hâlen etkin biçimde kullanılmış olabileceğini düşündüğümüzde; terde, tükürükte, menide, vajina salgısında ve kanımızda bulunabilen ve genetik şifremizi içeren feromonların, mantık-dışı esaretler yaratan şu büyüleyici, bağlayıcı, vazgeçilemez aşkların ‘gerçek’ nedeni olabileceği kanısına varılamaz mı?
Ten Kokusu, tuhaf serüvenlerle dolu tanıdık bir dünyanın içinde, sizlere bu karmaşık sorunun cevap anahtarını teklifsizce sunan sıradışı bir kitap.

 


 

BU KİTABIN İLK BÖLÜMLERİNİ OKUMAK İÇİN

TO READ THE FIRST CHAPTERS OF THIS BOOK IN ENGLISH

 

 


Ses uçar, eylem unutulur, göz yanılır;
kokuysa tende iz bırakır.
Cayır cayır yakan bir tuzruhu damlası gibi...

Genç ve güzel bir kadının peşine düşen evli bir adamın öyküsünü anlattığı yoğun merak uyandıran bu etkileyici romanında, Akbay, tutkuyu ve takıntıyı kusursuzca işlediği hasarlı karakterlerini parlak denecek kadar inandırıcı bir üslupla yazabildiğini bizlere kanıtlıyor.
Mark G. McLaughlin /  ForeWord

Akbay, birbirinden oldukça farklı, ancak özlerinde birbirleriyle bağlantılı öykülerini ilginç bir mantık çerçevesine yerleştirip değişik bakış açılarından anlatarak okuyucuyu derinden etkileyen bir roman formatına dönüştürdüğü gibi, bu karmaşık kurguyu evrensel bir dilde sunmayı  da büyük bir ustalıkla başarıyor.
Kirkus Reviews

Ten Kokusu, feromonların gizem dolu dünyasına yapılan olağandışı bir yolculuk esnasında yaşanan tutku dolu aşkın öyküsünü karanlık suç serüvenleriyle harmanlayarak anlatan sıradışı bir roman.